Resource Development Council
 
RDC Officers, Executive Committee,
and Board of Directors
2013 - 2014

Officers
Phil Cochrane, President
L.F. "Len" Horst, Senior Vice President
Ralph Samuels, Vice President
Eric Fjelstad, Treasurer
Lorna Shaw, Secretary
Tom Maloney, Past President


Ex-Officio Members
Senator Mark Begich
Senator Lisa Murkowski
Congressman Don Young
Governor Sean Parnell

Executive Committee

Bob Berto
TEMSCO Helicopters/North Star Terminal, Ketchikan

Patty Bielawski
Jade North LLC, Anchorage

Pat Carter
The Carter Company, Anchorage

Phil Cochrane
BP Exploration (Alaska), Inc., Anchorage

Steve Denton
Denton Civil & Mineral, Healy

Ella Ede
Statoil, Anchorage

Eric Fjelstad
Perkins Coie LLP, Anchorage

Stan Foo
Donlin Gold LLC, Anchorage

Kim Fox
ExxonMobil, Anchorage

Paul Glavinovich
Minerals Consultant, Anchorage

L.F. "Len" Horst
Northrim Bank, Anchorage

Bill Jeffress
SRK Consulting (U.S.) Inc.

Scott Jepsen
ConocoPhillips Alaska, Inc., Anchorage

Wendy Lindskoog
Alaska Railroad Corporation, Anchorage

Tom Maloney
CH2M HILL, Anchorage

Lance Miller
NANA Regional Corporation, Anchorage

Kara Moriarty
Alaska Oil & Gas Association, Anchorage

Ralph Samuels
Holland America Line, Anchorage

Ethan Schutt
Cook Inlet Region, Inc., Anchorage

Lorna Shaw
Sumitomo Metal Mining Pogo LLC, Fairbanks

John Shively
Pebble Partnership, Anchorage

Jeanine St. John
Lynden, Anchorage

Scott Thorson
Network Business Systems, Anchorage

Cam Toohey
Shell Exploration & Production, Anchorage

Directors

Anna Atchison
Kinross - Fort Knox, Fairbanks

Greg Baker
Westward Fishing Company, Seattle

John Barnes
Hilcorp Alaska LLC, Anchorage

Tom Barrett
Alyeska Pipeline Service Company, Anchorage

David Benton
Benton & Associates, Juneau

Jason Bergerson
North Slope Borough, Anchorage

Rick Boyles
Teamsters Local 959, Fairbanks

Jason Brune
Anglo American US (Pebble) LLC, Anchorage

David Chaput
AFC: Alaska Frontier Constructors, Anchorage

Steve Connelly
Granite Construction Company, Anchorage

Bob Cox
Crowley, Anchorage

Dave Cruz
Cruz Companies, Palmer

Paula Easley
Easley Associates, Anchorage

Brad Evans
Chugach Electric Association, Anchorage

Corri Feige
Linc Energy Operations, Inc., Chickaloon

Mike Ferris
Alaska Enterprise Solutions, Anchorage

Jeff Foley
Calista Corporation, Anchorage

Pat Foley
Pioneer Natural Resources, Anchorage

Carol Fraser
Millennium Alaskan Hotel, Anchorage

Tim Gallagher
HDR Alaska, Inc., Anchorage

Ricky Gease
Kenai River Sportfishing Association, Soldotna

Matt Gill
Tesoro Alaska Company, Anchorage

Dan Graham
PacRim Coal LP, Anchorage

Scott Habberstad
Alaska Airlines, Anchorage

Karl Hanneman
Tower Hill Mines, Fairbanks

Rick Harris
Sealaska Corporation, Juneau

Rock Hengen
NANA WorleyParsons, Anchorage

 

Steve Hites
Skagway Street Car Company, Skagway

Teresa Imm
Arctic Slope Regional Corporation, Anchorage

Michael Jesperson
Anchorage

Mike Jungreis
Davis Wright Tremaine, Anchorage

Frank Kelty
City of Unalaska, Unalaska

Thomas Krzewinski
Golder Associates, Anchorage

John Lau
ENSTAR Natural Gas Co., Anchorage

Tom Lovas
Energy & Resource Economics, Anchorage

Thomas Mack
Aleut Corporation, Anchorage

John MacKinnon
Associated General Contractors, Anchorage

Stephanie Madsen
At-Sea Processors Association, Juneau

Karen Matthias
Consultant, Anchorage

Sam Mazzeo
Wells Fargo Bank, Anchorage

Ron McPheters
Laborers Local 341, Palmer

James Mery
Doyon Limited, Fairbanks

Eddie Packee
Travis/Peterson Environmental Consulting, Fairbanks

Lisa Parker
Apache Corporation, Soldotna

Judy Patrick
Judy Patrick Photography, Wasilla

Charlie Powers
Alaska Coastal Resources LLC, Kodiak

Shannon Price
Flint Hills Resources, North Pole

Glenn Reed
Pacific Seafood Processors Association, Seattle

Mike Satre
Hecla Greens Creek Mining Company, Juneau

Keith Silver
The Silver Agency, Anchorage

Lorali Simon
Usibelli Coal Mine, Inc., Palmer

John Sturgeon
Koncor Forest Products, Anchorage

Jan Trigg
Coeur Alaska, Juneau

Doug Ward
Vigor Alaska, Ketchikan